Географічна характеристика Німеччини


Географічна характеристика Німеччини

Географічне положення

Німеччина знаходиться в центрі Європи і межує з 9 країнами. На півночі вона має широкий вихід до північного та балтійського морів, а з них -- у світовий океан; на сході межує з Польщею, на південному сході -- з Чехією, на півдні - з Австрією та Швейцарією, на південному заході - з Францією, на заході - з Люксембургом, Бельгією та Нідерландами, на півночі - з Данією. Центральне розміщення Німеччини в сучасній Європі дуже вигідне для її розвитку і міжнародного співробітництва.

Клімат

Клімат Німеччини помірний, з середньорічною температурою біля +9°с. У північному регіоні відчутний морський вплив, що і пом'якшує погодні умови. В центральній частині країни клімат континентальний: зима холодніша, а літо тепліше. Найтепліше літо - в рейнській долині (там луги і поля зеленіють навіть взимку), а найхолодніші зими - в Альпах, на півдні країни. Сніг буває рідко і тримається недовго. Опадів випадає на рівнинах 500-600 мм в рік, в горах - 900-1100 мм (у вигляді снігу).

Флора

Близько 30% території Німеччини покрито лісами, зосередженими в основному в південній частині країни. Близько двох третин лісів - хвойні, одна третина - листяні, тут виростають береза, бук, дуб і горіх.

Фауна

Тваринний світ Німеччини не дуже різноманітний. Найбільш часто зустрічаються, - олень, дикий кабан, заєць, вовк, лисиця, куниця, борсук. Серед нечисленних рептилій виділяється гадюка. Через країну зазвичай мігрує велика кількість перелітних птахів. У прибережних водах водяться оселедець, тріска, камбала, морський окунь, в річках країни - короп, форель, сом.

Річки і озера

Територія багата на річки. Унікальною є наявність п'яти значних річок, які перетинають північну і середню Німеччину з півдня на північ паралельно одна одній. довжина Рейну в межах країни 865 км, Дунаю - 647 км. Рейн і одер, як прикордонні річки, мають міжнародний режим. з давніх часів густа річкова система та долини виконують важливі транспортні функції. річки замерзають ненадовго (Рейн не більше ніж на місяць і то не щороку).

Природні умови та ресурси

За рельєфом Німеччину можна поділити на дві частини: північну - низовинну та центральну й південну, що зайняті височинами і горами. На півночі країни - північнонімецька низовина. В центральній частині - невеликий масив Гарц (1142 м.). На заході середньої частини знаходяться рейнські сланцеві гори (747 м.), на сході - тюрінгенський ліс і рудні гори. На південному заході здіймаються гори Шварцвальд (1493 м.). На півдні баварське плоскогір'я закінчується північними відрогами Альп з найвищою вершиною Німеччини горою Цугшпітце (2963 м.).

Економіка країни

Економічний потенціал Німеччини є одним з найпотужніших в Світі, - попереду тільки США та Японія. За обсягами зовнішньої торгівлі Німеччина займає друге місце у Світі після США. Економічна характеристика: ВНП: 1.936 Трлн. Дол. німеччина економічний промисловість

Розподіл ВНП по секторам економіки (1999): сільське господарство - 1,2%, промисловість - 30,4%, сфера послуг - 68,4%.

Зайнятість населення по галузям: промисловість 33,4%, сільське господарство 2,8%, сфера послуг 63,8%. рівень безробіття: 9,9%.

Основні галузі промисловості: металургійна, хімічна, автомобілебудування, суднобудування, станкобудування, електроніка, приладобудування, авіаційно-космічна, харчова і легка.

Німеччина - високорозвинена індустріальна держава. При обмежених сировинних ресурсах економіка країни великою мірою орієнтована на експорт. Визначальним чинником досягнення високої конкурентноздатності створюваної продукції стало забезпечення її високої якості.

Товари, що експортуються: верстати, автомобілі, хімікати, метал і сталепрокат, продукти харчування, текстиль.

Основні партнери по зовнішній торгівлі - країни ЄС 56.4% (Франція 11,1%, Великобританія 8,6%, Італія 7,4%, Нідерланди 6,8%, Бенілюкс 5,7%), США 9,4%, Японія 1,9%.

Імпорт: 505 млрд. доларів.

Товари, що імпортуються: верстати, автомобілі, хімікати, продукти, метали, текстиль.

Імпорт з країн: ЄС 52,2% (Франція 10,5%, Нідерланди 7,6%, Італія 7,4%, Великобританія 6,9%, Бельгія/Люксембург 5,6%), США 8,1%, Японія 4,9%.

По виробництву автомобілів Німеччина займає перше місце в Європі. У 2000-му році оборот автомобільної промисловості склав близько 365 млрд. німецьких марок, що означає збільшення.

В цивільній авіапромисловості Німеччина також займає провідне місце, створюючи різноманітні типи повітряних суден - від легких гелікоптерів до дальномагістральних аеробусів.

Хімічна промисловість Німеччини за обсягами виробництва займає третє місце в світі після США і Японії. Основними продуктами її виробництва традиційно є лікарські засоби, продукція органічної хімії, пластмаси, а також і косметичні засоби. В цій області промисловості зайнято понад півмільйона робітників і фахівців. У 1999 році обсяг виробництва в хімічній промисловості Німеччини перевищив 170 млрд. Марок, при цьому він розподілився майже в рівних частках між внутрішнім і зовнішніми ринками.

Транспорт. Транспортна система Німеччини розвинена, сучасна, комплексна і густа. Вона виконує не тільки внутрішні функції, а й здійснює міжнародний транзит населення і вантажів. Це випливає з центрального положення країни в Європі. Транспортна інфраструктура продовжує вдосконалюватись. Німеччина бере участь у створенні європейської системи автострад і трансєвропейських швидкісних залізниць.

Переміщення вантажів здійснюється залізницями, автомобілями, трубопроводами і водними шляхами, людей - автомобілями, залізницею і авіатранспортом. У країні зареєстровано понад 40 млн легкових і 3 млн вантажних автомобілів. Німецька "Люфтганза" є однією з найбільших і найдосконаліших авіакомпаній світу. Вона здійснює польоти як у національних межах, так і в усі куточки Землі.

Специфікою Німеччини є розвинений внутрішній водний транспорт, який здійснює 1/5 перевезень вантажів. У цьому країна поступається лише США. Найважливіша роль належить системі Рейну, завдяки якому Рур і Південний Захід мають дешевий вихід через Нідерланди У Північне море. Рейн - одна з найзавантаженіших річок світу, на нідерландсько-німецькому кордоні щороку ним проходить близько 130 млн т вантажів. Канал Рейн - Емс-Везер дав вихід Руру до Північного моря в межах національної території. Середньонімецький канал від Рейну до Одеру перетнув країну із заходу на схід, з'єднавши всі північні річки і перетворивши їх на єдину водну систему. І, врешті-решт, закінчений у 90-х роках канал Рейн - Майн - Дунай, з'єднавши Північне і Чорне моря, створив трансєвропейську водну магістраль.

Німеччина має широкий вихід у Північне й Балтійське моря. Кільський канал, що їх з'єднує, як міжнародний займає третє місце, але значення його набагато менше, ніж Суецького і Панамського. Довжина каналу 98 км, річний вантажообіг - 65 млн т. Більшість вантажів іде в східному напрямку. Поромні переправи з'єднують Німеччину з Данією (о. Зеландія), Швецією і Фінляндією, а також з Литвою. Серед численних морських портів країни найбільшими є Гамбург і Бремен. Хінтерландом Гамбурга є весь басейн Ельби і Одеру, включаючи території Чехії і польської Сілезії. В роки роз'єднаної Німеччини Гамбург його практично втратив, але все ж таки залишився серед найбільших портів світу. Значення Бремена підсилюють його спеціалізовані аванпорти: Вільгельмсгафен, Бремергафен, Куксгафен. Та чи не найбільше значення для Німеччини має нідерландський порт Роттердам, хінтерландом якого є весь басейн Рейну.

До другої світової війни центром транспортних зв'язків країни був Берлін. У роки роз'єднаної Німеччини він втратив ці функції. Характерною стала наявність локальних транспортних вузлів.

Сільське господарство Німеччини відрізняється високим ступенем концентрації й індустріалізації. В агропромисловому комплексі країни зайнято близько 20% населення, тоді як безпосередньо в сільському господарстві не більш 2%.

Основними виробами сільського господарства є картопля, пшениця, ячмінь, цукровий буряк, капуста. Добре розвинуте свинарство, відгодівля великої рогатої худоби і птахівництво. Щорічно держава надає сільському господарству близько 22 млрд. Євро субсидій. Агропромисловий комплекс на 90% забезпечує внутрішнє споживання продуктів харчування.

Населення

Незважаючи на величезні людські втрати у другій світовій війні (10 млн чоловік), Німеччина швидко відновила чисельність свого населення. Цьому сприяло і повернення 11 млн німців з територій, що відійшли до цих держав. повернення "етнічних" німців продовжується і тепер, в основному з Росії. Водночас Німеччина (і західна, і східна) була першою з розвинених країн, де в кінці XX ст. природний приріст став нульовим або навіть від'ємним. це супроводжувалось залученням іноземних робітників (турків, італійців, греків). їх у Німеччині було більше, ніж у будь-якій іншій країні Європи: в окремі роки понад 6 млн чоловік (із сім'ями). В 90-х роках важливим елементом іноземної робочої сили стали вихідці з території східної Європи і колишнього СРСР.

Німеччина - етнічно однорідна країна. Німецька мова належить до германської групи індоєвропейської мовної сім'ї. Крім німців, нею розмовляють австрійці, германо-швейцарці, люксембуржці, тобто сусідні народи. За своєю релігією німці південних районів є католиками, північних - протестантами. До другої світової війни Німеччина належала до країн зі значним єврейським населенням (560 тис. Чоловік), майже всі вони або емігрували, або були знищені в концтаборах у роки війни.

Колоніальна імперія Німеччини була невеликою і короткочасною. І все ж за кількістю емігрантів у XIX і на початку XX ст. Країна поступалась лише Великобританії. В 1841-1900 рр. За кордон, насамперед у США, виїхало 4,8 млн чоловік. Значна частина сучасних американців і канадців серед своїх предків називають вихідців з Німеччини. Районами німецької еміграції були також Бразилія, Аргентина і південна Африка.

Середня густота населення 230 чоловік на 1 км кв. Найвища вона в басейні Рейну і в середній Німеччині. 87 % населення живе в містах, серед яких виділяються Берлін, Гамбург і Мюнхен, як "міста-мільйонери", і ще 13 міст, населення кожного з яких становить більш як 500 тис. Чоловік. Гамбург, Мюнхен і Франкфурт-на-Майні віднесені до сімки євроміст "вищої ліги".

У Німеччині немає одного домінуючого центру на зразок Лондона у Великобританії чи Парижа у Франції. Це пояснюється політичною роздробленістю країни в середні віки і з 1949 по 1990 р. Але в Німеччині знаходиться найбільша в Європі агломерація міст - рурська, яка утворилася на базі вугільного басейну і комплексу важкої промисловості.

Міста Німеччини зазнали величезних руйнувань під час другої світової війни: на сході в наземних боях, на заході - від повітряних нальотів. Далеко не все відновлено. Багато архітектурних і художніх скарбів загинуло назавжди. Проте і зараз німецькі міста вирізняються своїми пам'ятками минулого, охайним виглядом і сучасною інфраструктурою.

у сільській місцевості є хутори, села. як правило, в них переважає міський спосіб життя. в цілому Німеччина має один з найвищих життєвих стандартів у світі.

Цікаві факти про Німеччину

 • 1. Практично всі поліцейські машини в Німеччині - фірми "Мерседес".
 • 2. Берлін - друге у світі місто за кількістю турків, що живуть в ньому, на першому місці - Анкара.
 • 3. Через демонстрації націоналістів кількістю в сорок чоловік перекривається рух в Гамбурзі, і шлях демонстрації оточують полком поліцейських у касках і бронежилетах. Охороняють... Націоналістів. (Не жарт, а факт.)
 • 4. У Німеччині можна не працювати і жити на соціальну допомогу. Щоправда, дуже бідно і скуто, але жити.
 • 5. Різниця діалектів німецької мови така, що телепрограми на півночі країни іноді йдуть із сурдоперекладом, якщо говорять жителі півдня.
 • 6. У німецьких пекарнях робітницям в критичні дні заборонено упаковувати хліб! Вважається що швидко запліснявіє (!). Енергетика, однак.
 • 7. Німці не знають і лякаються сушеної риби. Її можна купити тільки в російських магазинах. "Пфуй! Як ти можеш це їсти! "- Ну, починаєш їм відірвані риб'ячі голови в пики тикати, відпльовуються, а все одно не їдять.
 • 8. Якщо на питання: "Як пройти туди-то?" - Вам посміхнуться, дістануть айфон, подивляться навігацію і, пояснивши як пройти, запропонують підвезти вас на машині - ви в Німеччині.
 • 9. Штраф за ляпас - 500 євро.
 • 10. Якщо хочеш поблажливості суду, треба підтвердити, що на початку бійки ти не стискував кулаки.
 • 11. Якщо не працювати в певних сферах, не займатися сумнівною діяльністю, то можна все життя прожити в Німеччині, ні разу не зіткнувшись з явним криміналом.
 • 12. Якщо ж на вас все-таки напали і вдарили, у відповідь удар повинен бути нанесений протягом однієї секунди. Якщо за дві, то судити будуть вже вас.
 • 13. У Німеччині заборонені травматичні пістолети і перцевий спрей. Гель - ні.
 • 14. Поліція в Німеччині, навіть наздогнавши вас, не лупить.
 • 15. 80 відсотків криміналу в Німеччині здійснюється іноземцями.
 • 16. Якщо ви наробили боргів навіть на півмільйона, достатньо заявити про своє розорення, вас зобов'яжуть знайти постійну роботу, залишать вам на життя близько тисячі євро і менше ніж через 10 років борги ваші будуть списані.
 • 17. Виселити навіть не платившого за житло мешканця в Німеччині вкрай складно.
 • 18. Жити в найманому житлі в Німеччині - норма. Три чверті населення живуть в знімних квартирах і будинках. Ставлення до цього таке ж, яке було в СРСР. Захищеність квартиронаймача гранично висока. У найманому житлі живуть навіть найбільш забезпечені верстви населення.
 • 19. Ремонт чого завгодно в Німеччині настільки дорогий, що найчастіше простіше купити нову річ.
 • 20. Німці відносяться до свого нацистського минулого, так само як і аборигени до з'їдення Кука.
 • 21. Вина за Другу світову війну впроваджується у свідомість німців з дитячого саду.
 • 22. Дітям у Німеччині можна все. Взагалі все. Відповідати будуть батьки. Якщо батьків немає, то ніхто.
 • 23. Пиво в Німеччині дуже хороше і сортів його неймовірна багато.
 • 24. У Баварії, протягом робочого дня, людина має право випити кухоль пива.
 • 25. Бомжі часто заводять собак. Вони отримують додаткові гроші на їх утримання.