Вивчення та методика застосування графічного планшета в навчально-виховному процесі


Лабораторна робота №8

Тема роботи: Вивчення та методика застосування графічного планшета в навчально-виховному процесі

Мета виконання роботи:

знати принцип роботи, технології та методику використання графічних планшетів у навчально-виховному процесі;

навчитися працювати та створювати дидактичний навчальний матеріал за допомогою графічних планшетів та програми ArtRage.

Лабораторне і методичне забезпечення:

 • - графічний планшет Wacom Volito 2;
 • - комп'ютер з встановленою програмою ArtRage;
 • - зразки дидактичних матеріалів та презентацій;
 • - технічна документація «Руководство пользователя Wacom Volito 2 для Windows»;
 • - методичні рекомендації, щодо виконання лабораторної роботи.

Відповіді на питання:

 • 1. Графічний планшет - це пристрій для введення малюнків від руки безпосередньо в комп'ютер. Складається з пера і плоского планшета, який обладнано чутливою поверхнею (реагує на сигнали, що випромінюються пером і повідомляють про те, яким кольором і якої товщини потрібно намалювати штрих, і передає точні координати точки доторку в комп'ютер). Тісний контакт планшета з пером необов'язковий, між ними може знаходитися лист паперу. Саме ці властивості дигитайзера роблять можливим не тільки створення нових малюнків, але і перенесення в комп'ютер існуючих (покласти під плівку і обвести пером). Для зручності перо не містить вбудованих елементів живлення, воно повинно бути обладнане кнопками (зазвичай трьома), за допомогою яких регулюються параметри лінії. Також до графічного планшета може додаватися спеціальна миша.
 • 2. Графічні планшети застосовуються як для введення зображень в комп'ютери способом, максимально наближеним до того, як створюються зображення на папері, так і для звичайної роботи з інтерфейсами
 • 3. Принцип дії планшетів. У сучасних планшетах основною робочою частиною є мережа з проводів (або провідників). Ця сітка має достатньо великий крок (3-6 мм), але механізм реєстрації положення пера дозволяє одержати крок прочитування інформації набагато менший за крок сітки (до 100 ліній на мм).

За принципом роботи і базовими технологіями виділяють три типи планшетів.

У електростатичних планшетах реєструється локальна зміна електричного потенціалу сітки під пером. У електромагнітних перо випромінює електромагнітні хвилі, а сітка служить приймачем. У обох випадках на перо подається живлення. Фірма Wacom створила технологію на основі електромагнітного резонансу, коли сітка і випромінює, і приймає сигнал, а перо лише відображає його. Тому в такому пристрої живити перо не потрібно. Але при роботі електромагнітних планшетів можливі перешкоди від випромінюючих пристроїв, зокрема моніторів.

У п'єзоелектричних планшетах натиск пера вловлюється за рахунок п'єзоелектричного ефекту: при натисненні пера в межах робочої поверхні планшета, під якою прокладена сітка з дуже тонких провідників, на пластині п'єзоелектрика виникає різниця потенціалів, що дозволяє визначати координати необхідної точки. Такі планшети взагалі не вимагають спеціального пера і дозволяють креслити на робочій поверхні як на звичайній креслярській дошці.

Окрім координат пера в сучасних графічних планшетах також можуть визначатися тиск пера на робочу поверхню, нахил, напрям і сила натискування пера рукою.

Також в комплекті графічних планшетів разом з пером може поставлятися миша, яка працює не як звичайна комп'ютерна миша, а як особливий вид пера (тільки на планшеті). Оскільки роздільна здатність планшета набагато вища, ніж роздільна здатність звичайної комп'ютерної миші, то використання миші у поєднанні з планшетом забезпечує вищу точність введення.

 • 4. Застосування графічного планшета. Графічні планшети застосовуються для створення зображень на комп'ютері та звичайної роботи з інтерфейсами. Також їх зручно використовувати для перенесення (обмальовування) вже готових зображень. Деякі програми миттєвого обміну повідомленнями (наприклад: MSN Messenger і Skype 2) дозволяють користувачеві, що має графічний планшет, інтерактивно демонструвати процес малювання. Деякі користувачі віддають перевагу роботі на невеликих графічних планшетах, роботі за допомогою комп'ютерної миші за менше навантаження на руку.
 • 6. Характеристики планшета

Робоча площа

Робоча площа прирівнюється до одного із стандартних паперових форматів (А7-А0) (ціна приблизно пропорційна площі). На великих планшетах працювати зручніше.

Роздільна здатність

Роздільною здатністю планшета називається крок прочитування інформації. Роздільна здатність вимірюється числом крапок на дюйм (англ. dpi.). Типове значення роздільної здатності для сучасних планшетів складає декілька тисяч dpi.

Кількість ступенів вільності

Кількість ступенів вільності описує число квазібезперервних характеристик взаємного положення планшета і пера. Мінімальне число ступенів вільності - 2 (X і Y положення проекції чутливого центру пера), додаткові ступені вільності можуть включати тиск та нахил пера відносно площини планшета.

7. Можливості планшета і пера

Центральна область планшета Wacom Volito 2 є робочою, або активною, областю для пера. Пером потрібно працювати ніби кульковою авторучкою на листі паперу. Робоча область планшета - відображене представлення комп'ютера: у яку б точку робочої області планшета ви не помістили перо, курсор переміститься у відповідну точку екрану. Наприклад, коли ви розташовуєте кінчик пера у верхньому правому куті планшета, курсор з'являється у верхньому правому куті екрану. Це називається «абсолютним переміщенням».

Планшет складається з кабелю, робочої області, пера, заглиблення для пера, індикатора стану.

Якщо перо не використовується, потрібно покласти його в заглиблення для пера або на стіл. Перо, яке залишене на планшеті, може впливати на переміщення курсора іншими маніпуляторами.

Перо Volito2 безпровідне, працює без батареї і спроектоване ергономічно, є чутливим до натиску малювальним інструментом для редагування зображень і створення олівцевих штрихів і мазків пензлем.

8. Організація робочого місця

Для організації робочого місця:

 • - розташуєте планшет, перо і клавіатуру так, щоб на них можна було працювати легко і без напруження;
 • - монітор потрібно розташувати так, щоб робота з ним не викликала напруження.

Рекомендується розміщувати планшет так, щоб курсор на екрані рухався в тому ж напрямі, що і перо.

Зверніть увагу на наступні моменти:

після виконання завдань робіть короткі перерви для розтягування і розслаблення м'язів;

працюючи з пером, тримаєте його м'яко;

весь час підтримуйте правильну поставу, уникайте незручних поз і рухів, що повторюються, викликають стомлення;

9. Як правильно тримати перо. Тримаєте перо Volito2, як олівець. Переконаєтеся, що кнопки пера розташовані зручно так, щоб їх можна було натискувати великим або вказівним пальцем, але не можна було випадково натиснути при малюванні. Нахил пера може бути будь-яким зручним для малювання.

Використання пера. Перо Volito2 безпровідне, працює без живлення, чутливе до натискування. Для роботи з пером застосовуються чотири основні прийоми: вказівка, клацання, подвійне клацання і перетягування.

 • 10. У Режимі пера робоча область планшета є відображеним представленням екрану комп'ютера, тобто одна точка робочої області відповідає в точності одній точці екрану монітора, і перо, розміщення в певній точці планшета, викликає переміщення курсора у відповідну точку екрану.
 • 11. У Режимі миші курсор переміщається прийомом «взяти і перемістити», аналогічним до роботи звичайної миші.
 • 12. Виконання клацань. Клацання зазвичай використовується для виділення або вибору об'єкту на екрані, а подвійне клацання - для відкриття.

Для виконання клацання легко вдарте або сильно натисніть на планшет кінчиком пера. Якщо на панелі управління включено звук клацання та динаміки комп'ютера, то при натискуванні пером на планшет, буде чути звук клацання.

13. Перетягнення курсора.

Перетягнення використовується для вибору і переміщення об'єктів на екрані. Для перетягнення спочатку вкажіть об'єкт, потім натисніть кінчиком пера на планшет і перемістіть його поверхнею планшета, вибраний об'єкт буде рухатися екраном. Для вибору тексту перемістіть екранний курсор на початок текстового рядка, потім перетягуйте перо планшетом, поки текст не буде виділений.

Спочатку спробуйте перемістити значок екраном, виберіть текст у відкритому документі, натиснувши накінчик пера і перетягніть його через текст.

 • 14. Чим обладнане перо графічного планшета? Перо Volito2 обладнане двома програмованими кнопками пера (рис. 9). Кнопки пера можна використовувати, коли кінчик пера знаходиться на висоті не більше ніж 5 мм (0,20 дюйма) над робочою поверхнею планшета. Для використання кнопки пера не обов'язково доторкатися до поверхні планшета кінчиком пера.
 • 15. Як правильно налаштувати чутливість пера до натиску.

Перо Volito2 реагує на всі повороти і нюанси при його переміщенні, дозволяючи створювати олівцем штрихи і малювання пензлем. Багато графічних застосувань містять інструменти малювання, що реагують на натиск пера. Наприклад, у багатьох графічних програмах для зміни характеристик пензля (ширина, колір і прозорість) використовуються лінійки прокрутки. Можна змінювати ширину лінії, змішувати кольори і змінювати прозорість за допомогою натиску на перо.

Для малювання з використанням чутливості до натиску спочатку виберіть на панелі інструментів будь-якого графічного редактора (наприклад, Paint) чутливий до натиску інструмент. Потім намалюйте декілька ліній на поверхні планшета з різним натиском на кінчик пера. Для одержання товстих ліній або щільного кольору збільшіть натиск, для одержання тонких ліній або менш щільного кольору ослабте натиск.

16. Як налаштувати планшет. Центральна область планшета Wacom Volito 2 є робочою, або активною, областю для пера. Пером потрібно працювати ніби кульковою авторучкою на листі паперу. Робоча область планшета - відображене представлення комп'ютера: у яку б точку робочої області планшета ви не помістили перо, курсор переміститься у відповідну точку екрану. Наприклад, коли ви розташовуєте кінчик пера у верхньому правому куті планшета, курсор з'являється у верхньому правому куті екрану. Це називається «абсолютним переміщенням».

Планшет складається з кабелю, робочої області, пера, заглиблення для пера, індикатора стану.

Якщо перо не використовується, потрібно покласти його в заглиблення для пера або на стіл. Перо, яке залишене на планшеті, може впливати на переміщення курсора іншими маніпуляторами.

Перо Volito2 безпровідне, працює без батареї і спроектоване ергономічно, є чутливим до натиску малювальним інструментом для редагування зображень і створення олівцевих штрихів і мазків пензлем.

17. Як налаштувати перо. Перо Volito2 безпровідне, працює без живлення, чутливе до натискування. Для роботи з пером застосовуються чотири основні прийоми: вказівка, клацання, подвійне клацання і перетягування.

Як тримати перо. Тримаєте перо Volito2, як олівець. Переконаєтеся, що кнопки пера розташовані зручно так, щоб їх можна було натискувати великим або вказівним пальцем, але не можна було випадково натиснути при малюванні. Нахил пера може бути будь-яким зручним для малювання.

18. Виконання подвійного клацання. Для виконання подвійного клацання злегка вдарте планшет кінчиком пера двічі в одному і тому ж місці, аналог подвійного клацання лівою клавішею миші.

Підказки:

 • - для виконання подвійного клацання натисніть верхню кнопку пера.
 • - можна спростити управління пером, змінивши налаштування Windows (Сервіс > Властивості папки > Відкривати одним клацанням).
 • 19. Як налагодити кнопки пера? Перо Volito2 обладнане двома програмованими кнопками пера. Кнопки пера можна використовувати, коли кінчик пера знаходиться на висоті не більше ніж 5 мм (0,20 дюйма) над робочою поверхнею планшета. Для використання кнопки пера не обов'язково доторкатися до поверхні планшета кінчиком пера.
 • 20. Які є функції кнопок пера? Одна або дві кнопки, розташовані під вказівним пальцем. За замовчуванням виконують ті ж функції, що і кнопки миші. Теж можуть бути програмованими.
 • 24. Догляд за планшетом і інструментом.

Тримайте інструмент і поверхню планшета Volito2 в чистоті. Пил і частинки бруду можуть прилипати до інструмента і викликати знесення поверхні планшета. Регулярне очищення м'якою вологою тканиною допоможе продовжити життя поверхні планшета і інструмента; можна змочити тканину розчином дуже м'якого мила у воді. Не слід використовувати летючі розчинники на зразок розчинника для фарб або бензину, оскільки вони можуть пошкодити пластик.

Тримайте планшет і інструмент в чистому, сухому місці і уникайте крайніх температур. Якнайкращою є кімнатна температура. Крім того, інструмент і планшет Volito2 не призначені для розбирання. Відгвинтивши ковпачок пера, можна зламати перо.

25. Методика підготовки і використання графічного планшета у навчально-виховному процесі.

Удосконалення навчально-виховного процесу на сучасному етапі ґрунтується на широкому використанні мультимедійних засобів навчання (МЗН), до яких відносяться й графічні планшети.

Використання МЗН є доцільним при розв'язанні таких педагогічних завдань: графічний планшет навчальний

 • 1. Формування загальнонавчальних умінь і навичок учнів: виділяти головне, аналізувати, узагальнювати, порівнювати, класифікувати, конкретизувати, абстрагувати.
 • 2. Формування спеціальних умінь і навичок учнів: писати, читати, розмовляти, рахувати, обчислювати, вимірювати, співати, грати на музичних інструментах.
 • 3. Ознайомлення з історією науки, техніки, культури, мистецтва.
 • 4. Формування світогляду учнів.
 • 5. Розкриття значення й шляхів застосування теорії в житті й на практиці.
 • 6. Проведення профорієнтаційної роботи з учнями.
 • 7. Здійснення систематичного й об'єктивного контролю знань, умінь і навичок учнів.

Методика використання МЗН залежить від дидактичної доцільності. Якщо вони використовуються як наочна ілюстрація до розповіді вчителя, то тоді такий метод називається наочно-ілюстративним. Якщо МЗН використовуються як основне джерело нової інформації, то такий метод називається активно-евристичним.

МЗН використовують повністю, частинами, фрагментами, кадрами. Їх можна поєднувати в комплексі з іншими засобами навчання.

При застосуванні МЗН необхідно: повідомити учням мету використання МЗН; визначити завдання; обговорити переглянутий чи прослуханий матеріал.

Підготовка дидактичного та роздаткового матеріалу для проведення уроку з використанням МЗН засобами графічного планшета є складовою частиною використання МЗН у навчально-виховному процесі.

Графічний планшет використовується як для створення зображень на комп'ютері способом, максимально наближеним до того, як створюються зображення на папері, так і для звичайної роботи з інтерфейсами, що невимагають відносного введення.

Крім того, його зручно використовувати для перенесення (обмальовування) готових зображень для створення дидактичних та роздаткових матеріалів. Графічний планшет застосовується на уроках усіх шкільних навчальних дисциплін, при читанні лекцій, проведенні семінарських, лабораторних і практичних занять, при проведенні позакласних виховних заходів та у гуртковій роботі. Він застосовується також для подання інформації на нарадах, конференціях, презентаціях, семінарах. Широко використовується також у живописі для малювання картин. Методика використання графічного планшета така ж, як і при використанні інших мультимедійних засобів навчання.