Іркутська область

У музеях під відкритим небом зберігається історія та краса будівель минулого. Такі музеї допомагають знайомитися з устроєм життя і смаками своїх предків. Музей дозволяє зробити екскурсію в історію краю. Музей такого роду, знаходиться в Іркутській області. Це архітектурно-етнографічний музей народів Приангарья «Тальци» - один з найбільших музеїв дерев'яного зодчества під відкритим небом в Росії. Тут можна побачити Спаську вежу (1667) і Казанську церква (1679) Ілімського острогу. Дерев'яні садиби ХIХ століття допоможуть уявити життя людей того часу.

У Сибіру до XVII століття не було міст. Більшість тих, що виникли пізніше, до нас не дійшли, або від них залишилися одні назви. Іркутськ - одне з небагатьох виключень, в ньому збереглися пам'ятники архітектури XVIII століття. У цей час Сибір була дуже далекою провінцією до Москви добиратися було кілька місяців, доріг не було, доводилося плисти - і провінцією багатою. Тому в Сибіру купці хотіли будувати так, як у столиці - спочатку в Москві, а потім у Петербурзі - але виходило не за останньою столичної моді, а з деяким відставанням. Так, у XVIII столітті в Сибіру набув поширення стиль бароко, за деякий час до цього дуже популярний в центральній Росії. У Сибіру він прийняв свої, особливі риси, настільки відрізняються від європейських, що говорять про окремий сибірському бароко, а в застосуванню до Іркутську (єдине місто Східного Сибіру, ??що зберіг пам'ятки архітектури того часу) - про Іркутська бароко. Чудові зразки цього стилю в живописі можна подивитися в Іркутському обласному художньому музеї. Що стосується архітектури, то Іркутськ має найбільшу кількість барокових церков в Сибіру - явне свідчення багатства міста і прагнення випередити Тобольськ - столицю Сибіру того часу. Дві найбільш ранні з дійшли до нас церков (обидві - на території колишнього острогу), Спаська церква (1706-1710) - найстаріша кам'яна церква Іркутська і тим самим найдавніше дійшла до нас будинок міста, двоповерхова, з дзвіницею 1762, яка коли - то була вбудована в стіну острогу, і Богоявленський собор (1718-1746), прикрашений кольоровими кахлями - ще не несуть у собі специфічних місцевих рис. Побудовані пізніше Харлампіївська (1777-1790) та Преображенська (1795-1811) церкви теж побудовані в звичайному стилі бароко. Володимирська церква (1777-1780) була в XIX столітті перебудована до невпізнання, і зараз в ній знаходиться православна гімназія. Так що Іркутське бароко представлено дійшли до нас трьома пам'ятниками архітектури. Кращим зразком стилю вважається Хрестовоздвиженська церква (1747-1760) з кількома прибудовами і чудовою візерунковою цегляною кладкою стін. Чудова також Троїцька церква (1763-1778). В 2 км нижче центру міста по Ангарі знаходиться Знаменський жіночий монастир, заснований в 1689 році, в якому розташована третя церква в стилі бароко іркутського - Знам'янська (1757-1760). У монастирі також збереглися настоятельских келії, старі келії і Святі ворота. На лівому березі Ангари нижче центру - залишки будівель Вознесенського монастиря зі збереженою Успенською церквою (1780-1783; перебудована 1874).

Іркутськ був одним з небагатьох міст Росії, де неправославне населення до революції було настільки значним, щоб будувати власні культові споруди. Три з них - польський костел (1881-1885, арх. Тамулевіч), перетворений після революції в органний зал, який часто називають єдиним готичним будівлею Сибіру (що невірно, тому що стиль псевдоготичний, а будівля не єдине), татарська мечеть (1902, діюча ) і синагога (1879) - збереглися до наших днів.

В Іркутську близько 400 офіційно визнаних пам'яток архітектури. У центрі (приблизно обмеженому Ангарой, вулицею Грудневих подій і Радянської вулицею) більшість будівель - архітектурні пам'ятники, багато з них дерев'яні. Будинок купця Сибірякова («Білий дім») (1800-1804, побудований приблизно за проектом Кваренгі) у стилі класицизму був як кращий особняк міста викуплений казною для резиденції генерал-губернатора Східного Сибіру. Стара резиденція генерал-губернатора, пізніше використовувалося як будинок міської думи (1796-1799, арх. Лосєв, перебудовано) знаходиться на площі Кірова. Будинок Трапезникова (кінець XVIII - початок XIX століть, арх. Лосєв) зараз містить обласний суд. З XVIII століття до нас також дійшов Дім Сизих (1796-98, імовірно арх. Лосєв), пізніше куплений Російсько-Американської Компанією. У будівлі духовної семінарії (1846, арх. Васильєв) зараз ліцей. Оригінальною архітектурою відрізняється міський театр (1894-97, арх. Шретер).

Будинок Шубін (1781) - найстаріше дерев'яна будівля міста (що аж ніяк не вичерпує його архітектурні гідності). У стилі бароко побудовано Будинок Трубецького. Будинок Шастин (кінець XIX століття) - дерев'яний особняк з витонченою різьбою, в даний час в ньому знаходиться Байкальський будинок Європи.

Починаючи з XVIII ст. Іркутськ (Іркутська область) відомий як місце заслання. Сюди виселяли декабристів і інших діячів. В кінці XIX ст. в Іркутську було 4,5 тис. засланців. Сьогодні в місті відкрито меморіальну зона з садибами С. П. Трубецького і С. Г. Волконського, особняками М. М. Сперанського і Е. А. Кузнєцова, з Преображенською церквою (1795-1798) та іншої рядовий забудовою.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >