Алтайський край

Місто утворюючим фактором міста був меді - срібло плавильний завод, комплекс якого включав греблю, ставок, плавильні фабрики, кузню, адміністративна будівля. Навколо комплексу формувалися слободи, площі, вулиці, храми. На структуру і вигляд заводського архітектурного ансамблю вплинув природний ландшафт - високий правий берег Барнаулкі і низинні ділянки лівобережжя, Об залишалася як би за межею міста. З будівельних матеріалів переважали сосна, ялиця, модрина. Основу виробничих будівель становили стоїчно каркасні конструкції, адміністративні і житлові будинки рубалися з колод. Цегляні споруди були рідкісні - завод, аптека, частково гребля заводу, в 1774 році побудований кам'яний Петропавлівський собор. Виразність силуету Барнаула надали архітектурні домінанти храмів і система площ (Соборна, Сінна, Стаєнна, Ринкова, Заводська), пов'язані прямими вулицями.

У Барнаулі більше 20 пам'яток архітектури та історії ХIII і першої половини ХIХ століття, витриманих у традиціях класицизму. Унікальні комплекс міді -, се ребро плавильного заводу (за радянських часів - сірникова фабрика), Демидівська площа - зразок суспільно-адміністративних площ, ансамбль Петропавлівської лінії, будинкова Димитрівська церква - ротонда, кам'яна цвинтарна церква Іоанна Предтечі (на Горі). Кам'яна будівля Знам'янської церкви зводилося вже в російсько-візантійському стилі.

З середини ХIХ ст. в забудові починає панувати еклектика, яка переважала і на початку ХХ століття: торговий дім Полякова (Універмаг «Червоний»), гімназія Будкевич, Садиба інженера А. Лесневський.

Пожежа 2 травня 1917 знищив багато споруд, відмічені виразною домовик різьбленням, постраждали і цегляні будівлі. Проте, ряд пам'яток архітектури зберігся.

Серед пам'яток архітектури Барнаула можна виділити наступні.

Нагірна початкова школа - перша школа в місті, побудована на кошти городян. Відкрита суспільством піклування про початкову освіту 15 вересня 1885.

Духовне училище побудовано в 1870-рр. В роки Вітчизняної війни тут розміщувався госпіталь поранених. У пожежі 1917 споруда будівлі сильно постраждала. У 1923 році будівлю відновлювалося за проектом інженера П.П. Курковского.

Хрестовоздвиженська церква побудована в 1908 році. Зараз у цій будівлі знаходиться МО «Барнаульський планетарій».

Зайчанская школа - друге парафіяльне училище з трирічним терміном навчання, відкрите суспільством піклування про початковий освіти 6 вересня 1886 року у Зайчанской слободі міста.

Особняк купецький побудований в 1885 році.

Прогімназія чоловіча побудована в 1908р.

Прибутковий будинок Аверіна побудований в 1915 році. Типовий зразок прибуткового будинку початку XX століття вирішене в прийомах еклектики. Головний фасад оформлений в «ренесансному дусі». Це новий тип житла капіталістичного періоду. Його називали «хмарочосом» за його висоту в 4 високих поверху.

Трактир торгового дому «І. І. Андронівська і сини» побудований в 1924 році.

Управління Алтайського округу побудовано в 1898-х року.

Аптекарський магазин побудований в 1893 році.

Будинок начальника Алтайського гірничого округу побудований в 1893 році, розташований в історичній частині міста. Пам'ятник архітектури, пов'язаний з життям інженера-гідротехніка начальника Алтайського гірничого округу П. К. Фролова. У цій будівлі відбувалися події, пов'язані з встановленням Радянської влади на Алтаї.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >