Перші вторгнення персів у Балканську Грецію (492--490 рр. до н.е.)

Після пригнічення повстання малоазійських міст Дарій I визнав момент сприятливим для здійснення своїх давніх стратегічних планів з підкорення полісів Балканської Греції. Він мав в розпорядженні значну армію, яка тільки що отримала перемогу над повсталими греками, володів стратегічною ініціативою, мав такий «законний» привід для вторгнення, як покарання тих, хто допомагав іонійцям. Навпаки, у балканських державах панували страх і розгубленість.

У Малій Азії був сформований сильний експедиційний корпус чисельністю приблизно 30 тис. воїнів і великий флот приблизно 600 судів. На чолі цієї армії був поставлений зять царя, талановитий воєначальник і дипломат Мардоній. Метою походу Мардонія було завоювання грецьких міст в протоках і на північному узбережжі Егейського моря, підпорядкування фракійських племен, Македонії і, якщо ситуація виявиться сприятливою, вторгнення на територію самої Греції і захоплення Афін. Мардоній також прагнув зміцнити свій тил, зокрема запобігти можливості нового повстання в Малій Азії. За його розпорядженням тирани були позбавлені влади, а в містах відновлені полісні органи влади.

У 492 р. до н. е. Мардоній переправив свою армію через Геллеспонт (суч. Дарданелли), яка почала захоплення північного узбережжя Егейського моря. Флот з припасами, спорядженням і продовольством супроводжував сухопутне військо. Персам вдалося підпорядкувати прибережні грецькі міста, південні фракійські племена, острів Фасос, виявив свою покірність і македонський цар Александр. Проте біля мису Афон персидський флот потрапив у бурю і був знищений на прибережних скелях. За відомостями Геродота, загинуло 300 судів і приблизно 20 тис. воїнів.

Зазнавши таких втрат, Мардоній був вимушений відвести залишки своєї армії в Малу Азію. Незважаючи на невдачу походу 492 р. до н. е. загалом, за що Мардоній був відсторонений від командування, персам вдалося закріпитися в північній частині Егеїди і створити собі плацдарм на майбутнє.

Невдача першого походу не змінила планів Дарія, і він знову став готуватися до вторгнення в Грецію. Формувалася нова відбірна армія чисельністю до 20 тис. воїнів і великий флот. На чолі її були поставлені досвідчений воєначальник Датіс і племінник царя Артафрен. Радником при них був вигнаний з Афін колишній тиран Гіппій, який добре знав місцеві умови і мав своїх прибічників в Афінах. Перси врахували складність обхідного руху навколо північного узбережжя Егейського моря і прийняли сміливе, хоча і ризиковане рішення -- переправити армію на кораблях прямим шляхом з Малої Азії в Аттику і з ходу розгромити Афіни. Це рішення було ризикованим, оскільки на маломістких і тихохідних судах переправити великі маси піхоти і особливо кінноти було дуже небезпечно. Переобтяжені судна легко могли стати здобиччю навіть легкого морського хвилювання і нападу ворожих кораблів.

Військовим приготуванням передувала дипломатична підготовка. У 491 р. до н. е. у усі поліси Балканської Греції були спрямовані персидські посли з вимогою повної покірності (вимога «землі і води») або хоч би нейтралітету в майбутній війні. Багато грецьких полісів-островів Фессалії, Беотії підкорялися цій вимозі, Аргос заявив про свій нейтралітет, але найсильніші грецькі держави, Спарта і Афіни, категорично відкинули вимоги. Спартанці скинули послів в колодязь, запропонувавши самим узяти там «землю і воду», а афіняни скинули послів із скелі. Вбивство послів зробило неможливим ведення яких-небудь переговорів. Греки готувалися до війни.

Дочекавшись спокійної погоди, Датіс і Артафрен, дотримуючись крайньої обережності, переправили свою армію на острів Евбею, де захопили і знищили Еретрію, а її жителів обернули в рабство. Після підкорення Евбеї перси висадилися в північно-східній частині Аттики -- біля містечка Марафон, розташованого в 42 км від Афін.

Ймовірно, план військових дій проти Афін був складений за радами Гіппія. На широкій марафонській рівнині перси могли спокійно і зручно розташувати свою армію і використати чудову кінноту. Маючи добре укріплений табір, перси могли безперешкодно спустошувати усю Аттику. З Марафону можна було вчинити напад на Афіни по сухопуттю, а великий персидський флот міг обігнути мис Суній і атакувати Афіни з моря. Саме така комбінована атака флоту з боку моря і сухопутної армії з глибини принесла персам успіх у взятті Мілета в 494 р. до н. е.

Положення посилювалося тим, що Гіппій мав своїх прибічників в самих Афінах, які вели агітацію на користь персів. До того ж серед афінського командування не було згоди відносно плану ведення військових дій. Частина стратегів дотримувалася вичікувальної пасивної тактики і пропонувала обмежитися обороною Афін. На довершення усього афінянам відмовила в негайній допомозі Спарта, оскільки в ці дні там проходило релігійне свято.

У цих крайніх обставинах на перший план висунувся талановитий полководець Мільтіад. У кінці VI ст. до н. е. він був правителем Херсонесу Фракійського, часто стикався з персами і добре знав особливості перської військової організації, її сильні і слабкі сторони. У 490 р. до н. е. Мільтіад був одним із стратегів і запропонував план ведення військових дій, який зрештою привів афінян до перемоги. Мільтіад хотів випередити персів і нав'язати їм наступальну тактику. Він переконав своїх колег стратегів не відсиджуватися в погано укріплених Афінах, а вести усе військо до Марафону і дати там рішучу битву. 12 вересня 490 р. до н. е. відбулася знаменита Марафонська битва, що увійшла до історії античного військового мистецтва.

На Марафонській рівнині зіткнулися дві різні системи військової організації: старогрецька фаланга, що складається із важкоозброєних піхотинців-гоплітів, і розсипний лад персів. Кращими в персидській армії були прославлена кіннота і лучники.

Використовуючи особливості місцевості, Мільтіад побудував фалангу (всього 11 тис. воїнів) не так, як це зазвичай робилося у греків, по 1000--1200 воїнів по фронту і 8 шеренг в глибину, а розтягнув її за рахунок зменшення щільності рядів в центрі так, щоб фланги упиралися в сусідні пагорби, що оберігало греків від оточення і атаки перської кінноти. Для надання більшої маневреності фаланга була розбита на три частини: лівий фланг, центр і правий фланг, які могли діяти самостійно.

Для того, щоб нейтралізувати дію перських стрільців, останні 100 м до зближення з супротивником греки пробігли бігом. Битва розвивалася за запропонованим полководцем планом: перська кіннота не могла обійти грецькі фланги і практично мало брала участь у битві. Під час бою персам вдалося потіснити ослаблений центр афінян, проте на флангах греки, перевернувши персів, розгорнулися і ударили по центру. Перемога була повною, на полі бою залишилося більше 6 тис. воїнів супротивника, афіняни втратили 192 гопліта.

Відразу ж після битви в місто Афіни був спрямований скороход з радісною звісткою про довгождану перемогу. Він прибіг на агору і з вигуком «Перемога»! намертво рухнув на землю. На згадку про цей епізод на Олімпійських іграх була встановлена марафонська дистанція в 42 км 192 м -- відстань від місця битви до афінської агори.

Використовуючи перебування усього афінського війська далеко від Афін, перси зробили спробу опанувати беззбройне місто з моря, переправивши воїнів на судах, але Мільтіад передбачав і цей хід. Відразу ж після перемоги під Марафоном афінське військо форсованим маршем повернулося в Афіни до прибуття туди перського флоту. Перська ескадра постояла на рейді деякий час і, розуміючи безперспективність облоги, пішла до берегів Малої Азії. Таким чином, і цей напад персів на Балканську Грецію закінчився повним провалом.

Перемога афінян біля Марафону мала величезне морально-політичне значення. Вона показала перевагу грецької військової організації, силу невеликих грецьких полісів. Прославлена перська армія, яка до того ж мала в розпорядженні майже подвійну перевагу в силах, була наголову розбита цивільним ополченням. Перському цареві стало ясно, що завоювання Еллади зажадає мобілізації величезних засобів, великої напруги усіх сил Перської держави.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >